Походження риби

Балтійське море – одне з найбільших внутрішніх морів на земній кулі, воно має загальну площу 373 тис. км2, середню глибину 52 м й низьку солоність (8-10 %).

На Балтійське море припадає близько 1 % світового вилову риби.

У Балтійському морі водиться приблизно 100 різних видів риб, деякі з них походять із озер і річок, але через низьку солоність моря також можуть жити в ньому. Види риб, які найбільше виловлюють у Балтійському морі: кілька, салака, камбала й тріска.

У 2020 році Естонія виловила в Балтійському морі 55 766,9 тонн риби, з них 24 309 тонн кільки та 28 608 тонн салаки (statistikaamet.ee).

Кільку й салаку, виловлені Естонією, в основному експортують у замороженому вигляді. Найбільшу частину – в Україну (понад 90 %).

Кілька

Кілька балтійська є підвидом сардини європейської, що належить до родини оселедцевих.

Середня тривалість її життя – від 2 до 4 років, а довжина – 7,5-15 см. Кілька найжирніша восени й узимку, менш жирна – у період нересту, з квітня по липень. Кільку можна зустріти майже в усьому Балтійському морі, включаючи його більші затоки, але в багатьох районах її чисельність досить мала.

Салака

Є підвидом оселедця атлантичного родини оселедцевих.

Водиться в Балтійському морі на схід від Данської протоки. Вона невелика, зазвичай 14-18 см завдовжки й важить 30-90 г. Тривалість життя – 6-7 років. Серед звичайної часом трапляється салака, яка швидко росте, так звана гігантська салака – від 33 до 37,5 см. Риби одного розміру тримаються в одній зграї. Зграї менших (молодших) риб зосереджені у вищих водоносних горизонтах, старші – у глибших. Осінні шторми змішують шари теплої та прохолодної води, і зграї салаки починають триматися все глибше, поки всі не згуртуються на зиму біля дна на глибині кількох десятків метрів. За сезоном нересту салака поділяється на салаку весняну з нерестом з березня по червень, і на осінню салаку з нерестом в серпні-вересні.

Цікавий факт: під час заходу сонця салака піднімається на ніч у поверхневі шари води, а зі сходом сонця знову опускається глибше.

Вилов, флот, засоби лову

Вилов кільки й салаки здійснюють переважно траулери з тралом. Найстаріше судно – з 1961 року, а найновіше – з 2010-го. Окрім траулерів, салаку ловлять також прибережні рибалки, які використовують для вилову салаки пастки. Середній вік флоту прибережних рибалок становить 24 роки. Найстаріше судно використовується з 1950 р., а найновіше – з 2021-го.

Як можна зрозуміти з віку флоту, це справа тривалого традиційного рибальства, яке поступово розвивалось (оновлені трали, пастки, флот, техніка), але рибальські традиції зберігаються. Команди флоту передають свої знання та навички від покоління до покоління, а в багатьох екіпажах кораблів кілька поколінь однієї сім’ї працюють разом.

Сезон лову траулером – з осені до ранньої весни, а сезон прибережних рибалок для вилову салаки зазвичай починається після закінчення сезону траулера. Це найперше пояснюється тим, що навесні салака йде нереститись на мілководдя, де траулери не можуть ловити.

Регуляція

Для промислового рибальства недостатньо мати судно. Щоб ловити кільку й салаку такими великими обсягами, підприємець / прибережний рибалка повинен мати історичні права на промисел, на підставі яких видають дозволи на вилов. В Естонії дозвіл рибалки на рибний лов або дозвіл на рибний лов для рибальського судна видає Департамент сільського господарства та продовольства.

Усю рибу можна простежити від її вилову до продажу. Ця сфера регулюється різними законами й нормативними актами Європейського Союзу. Метою є збереження якості та свіжості риби від вилову до кінцевого виробу, щоб риба надходила споживачеві безпечною та смачною.

Що відбувається з виловленою рибою далі?

Із виловленої рибальським флотом Естонії кільки й салаки естонські компанії виробляють такі продукти:

  • заморожена кілька й салака блоками;
  • тушка салаки, заморожена в блоці;
  • кілька й салака IQF (одноразове швидке заморожування);
  • пряна кілька в пластикових відрах на 5 і 10 л;
  • солона кілька в пластикових відрах по 5 і 10 л;
  • пряна салака в пластикових відрах на 5 і 10 л.

Кільку й салаку виловлюють власні судна компаній у різних частинах Балтійського моря.

Хороше розташування виробничих цехів і портів гарантує, що риба надходить на виробництво якнайшвидше після вилову, а якість риби зберігається. Усю рибу можна перевірити від її вилову до продажу. Виловлена риба відповідає стандартам Європейського Союзу, усі риболовецькі компанії підтримують стійке рибальство. Готова продукція надходить у продаж великим компаніям-виробникам, які виробляють з неї якісні продукти (консерви різних форм і смаків, копчену або сушену рибу), або оптовикам, які продають нашу продукцію дрібним/великим виробникам.